Kolonia odwiedziła Chełmiec i jego atrakcje

Koloniści zawitali do Chełmca.

Gmina Chełmiec znajdująca się w powiecie nowosądeckim słynie z wielu ciekawych inicjatyw. Jest to między innymi wspaniała charytatywna akcja, gdzie w Szkole Podstawowej od 29 lat są organizowane kolonijne turnusy dla dzieci pochodzących z rodzin zagrożonych, niezamożnych czy zastępczych. Istota akcji tkwiła w tym, że kolonie te są całkowicie bezpłatne dla rodziców.

Kolonijna akcja kontynuowana jest już od roku 1991. Wówczas po ustrojowej transformacji, wiele rodzin wzmagało się z bezrobociem i nie mogli pozwolić sobie na wakacyjny wypoczynek. Wtedy to wolontariusze z Nowosądeckiego Ośrodka Profilaktyki Społecznej wyszli z ciekawą inicjatywą organizacji kolonii bezpłatnych dla tych właśnie dzieciaków.

Inicjatywa zdobyła duże uznanie władz samorządowych oraz władz oświatowych. Poza wypoczynkiem na wyjeździe były prowadzone zajęcia rozwojowe, edukacyjne jak i także terapeutyczne. Dzieci wypoczywały przed nowym rokiem szkolnym oraz nabierały sił.

W okresie tym łącznie wypoczywało ponad 6100 kolonistów. W bieżącym roku Chełmiec gości nie tylko dzieci z powiatu nowosądeckiego, ale także z powiatu nowotarskiego, limanowskiego oraz także gorlickiego. Dodatkowo z kolonii mogą także korzystać dzieci zamieszkałe w mieście na prawach powiatu – Nowy Sącz. Łącznie organizowane są dwa turnusy. Łącznie 140 dzieci skorzystało z możliwości uczestniczenia w koloniach. Dużą gościnnością wykazał się Wójt Gminy Chełmiec. Udostępnił dzieciom bezpłatnie budynek Szkoły Podstawowej oraz pływalnię, rolkowisko czy też orlika.

Nauczyciele i wychowawcy z kolei dokonali wszelkich starań, aby program kolonii był bardzo różnorodny. W programie w ostateczności znalazły się zajęcia integrujące oraz wzmacniające.

Program pobytu został dostosowany do możliwości jak i także potrzeb kolonistów. Bardzo dużą popularnością cieszą się wycieczki do krakowskiego zoo czy też rejs statkiem po czorsztyńskim zalewie. Dużo zabawy przynosi także Kolonijna Spartakiada Sprawności. Dzięki podczas niej mają szanse na zdobycie pucharów, dyplomów czy też cennych nagród. Bardzo dużym zainteresowaniem ciesz się plastyczny konkurs.

Jednak absolutnym hitem kolonii tegorocznych w Chełmcu było:

  • udział w seansie w kinie 6D Extreme
  • edukacyjny konkurs „rewia talentów kolonistów”
  • niezapomniane wrażenia rejsem Harnasiem po czorsztyńskim zalewie
  • zajęcia na pływalni w Chełmcu, która została udostępniona przez Wójta Gminy Chełmiec bezpłatnie
  • wycieczka do Galicyjskiego Miasteczka w Falkowej
  • zajęcia w astronomicznym planetarium ASTRO

Organizatorzy koloni zgodnie podkreślają, że kolonie mogą się odbywać tylko i wyłącznie dzięki pomocy sponsorom. Sponsorów jest cała masa. Trudno jest im wszystkim podziękować z osobna. Dzięki przekazaniu owoców, chleba, słodyczy, wody mineralnej, artykułów szkolnym oraz przede wszystkim środkom finansowym udało się po raz kolejny spełnić marzenia wielu dzieci. Radość oraz uśmiech na twarzach dzieci jest naprawdę nieoceniony. Nie ma niczego lepszego niż zadowolenie i szczęście dzieciaków.

Źródło:  NOPS-NS 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *