Nadwaga i otyłość

Nadwaga i otyłość są poważnym problemem, które oprócz bycia jednostką chorobową samą w sobie, sprzyjają również rozwojowi innych chorób. Osoby otyłe narażają się m.in. na podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej oraz nowotworów przewodu pokarmowego. Niestety, badania wykazują, że połowa dzieci borykająca się z problemem otyłości stanie się w przyszłości otyłymi dorosłymi. 

Smutna prawda

Obecnie co czwarte dziecko w wieku szkolnym wykazuje odchylenia odchylenia od prawidłowego stanu zdrowia. Coraz częściej występują:

  • wady postawy
  • nowotwory
  • cukrzyca typu drugiego

Póki co większość pacjentów (w wieku rozwojowym), u których diagnozowana jest otyłość, to nastolatki. W ostatnich latach obserwuje się jednak również zwiększenie odsetku otyłych dzieci poniżej 7 roku życia. Warto pamiętać, że nadmierna masa ciała w wieku dziecięcym, jest ściśle związana z otyłością utrzymującą się w późniejszych latach życia. Według obserwacji, nastolatki z nadprogramową masą, były otyłe już w wieku przedszkolnym. Co ciekawe, dzieci uczęszczające do placówek sprawujących nad nimi opiekę (np. przedszkola i żłobki), rzadziej mają problem z otyłością, niż dzieci pozostające pod opieką rodziców lub opiekunów. Może to wynikać z tego, że nadmierna masa ciała zazwyczaj w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym, raczej nie stanowi zmartwienia rodziców i lekarzy pediatrów, pomimo tego, że wiek niemowlęcy i czas dojrzewania uważa się za „okresy krytyczne”, jeśli chodzi o rozwój utrzymującej się w późniejszych latach życia otyłości. 

Pływanie na otyłość

Profilaktyka i przeciwdziałanie

Wiadomo, że szybki i nadmierny przyrost masy ciała we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko rozwoju otyłości. Oznacza to zwiększone ryzyko powikłań zdrowotnych w wieku dorosłym. Dlatego profilaktyką, mającą na celu zapobieganie rozwojowi otyłości, należy zająć się jak najwcześniej. Obniżenie poziomu aktywności fizycznej jest jedną z głównych przyczyn występowania epidemii otyłości wśród ludzi. Istnieje wiele badań dobitnie potwierdzających, że najlepiej jest zapobiegać otyłości wybierając aktywny styl życia. W okresie rozwoju ruch spełnia wiele funkcji. Do najważniejszych należą – stymulacja ogólnego rozwoju i wyrobienie kondycji fizycznej. Z przeprowadzonych badań wynika, że regularny trening wpływa na tempo rozwoju, a także na wymiary ciała. Ponadto badania wykazują, że już po kilku miesiącach regularnego, umiarkowanego treningu pojawia się większy przyrost masy mięśniowej oraz wzrostu, niż w przypadku dzieci nieobjętych zajęciami ruchowymi. Wykazano także, że dzieci uprawiające sport wcześniej dojrzewają i są bardziej odporne na infekcje. Oprócz tego wykazują większą sprawność ruchową i wytrzymałość na obciążenia. Dodatkowo, wydaje się, że aktywność fizyczna nie pozostaje bez wpływu na rozwój psychiczny. Młodzież uprawiająca sport wykazuje nie tylko dużą sprawność ruchową, ale także większe opanowanie i syntonię psychiczną. Wśród młodych, którzy unikają ćwiczeń, więcej jest osób z nerwicami i zaburzeniami zachowania. Dlatego, warto od najmłodszych lat prowadzić higieniczny tryb życia, w którym znajdzie się miejsce na sport oraz zbilansowaną dietę, co pozwoli uniknąć problemu otyłości.

Nauka pływania – panaceum.

Pływanie jest zalecaną formą ruchu dla każdego człowieka a zwłaszcza u dzieci. W wodzie nasze ciało jest lżejsze za sprawą wyporności, dzięki temu pływanie nie obciąża stawów i może być z powodzeniem wykonywane przez dzieci z nadwagą czy otyłością. Podczas godzinnego pływania jesteśmy w stanie spalić około 500 kcal.

Jeżeli nasze dziecko nie potrafi pływać zapiszmy je do szkoły pływania, w której pozna prawidłowe ruchy poszczególnych styli pływackich. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dziecko będzie pod fachową opieką instruktora pływania, który przygotuje ćwiczenia dostosowane do jego możliwości. Lekcja indywidualna pływania pozwoli na szybkie efekty, dogodne terminy oraz brak uszczypliwych komentarzy ze strony innych kursantów.

Dieta pływaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *